facebook

Surowe piękno natury

on 25 czerwca 2013 in Meble

Przeglądając zdjęcia wnętrz w internecie natrafiłam zupełnie przypadkowo na niezwykłe meble. Meble surowe w swej prostocie a jednak wnoszące ciepło do wnętrza, zupełnie inne od wszystkiego co dotychczas widziałam. Zaintrygowały mnie do tego stopnia, że zaczęłam drążyć temat dalej szukając ich twórcy i tak dotarłam do Katrin Arens. Okazuje się, że w tym przypadku równie interesująca jest twórczość jak i twórca. Jeśli tak jak ja szukacie nietypowych rozwiązań dla domu powinnyście zobaczyć co robi ta projektantka.

Meble z drewna z odzysku

Meble Katrin Arens łączą w sobie prostotę, surowość  oraz piękno wynikające z natury samego drewna, jego faktury i struktury. Projektantka tworzy przedmioty którymi sama chętnie się otacza. Można ją wpisać bez trudu w nurt proekologiczny, ale nazwanie tych mebli ekologicznymi wydaje mi się w tym przypadku zbyt trywialne. Zdaje się bowiem, że dla Katrin piękno jest nadrzędne a  sięganie po materiał już raz przetworzony jest wynikiem szacunku do środowiska i otoczenia.

 

Katrin Arens do wyrobu swoich mebli wykorzystuje drewno z „odzysku”, palety przemysłowe, drewno rozbiórkowe czy szalunkowe a nawet poddaje swoistemu recyclingowi drewniane regały, półki i szafy. To co powstaje jest prawdziwym dziełem sztuki i trudno uwierzyć, że materiały do wyrobu cenionych na świecie, unikatowych przedmiotów projektantka znajduje niejednokrotnie na wysypiskach śmieci. To kolejny dowód na siłę kreatywności i geniuszu:)

komoda z surowego drewna

Surowe piękno tej komody wspaniale koresponduje z ceglaną ścianą i drewnianą podłogą

kredens ze straego drewna

Niezwykle oryginalny kredens, widoczne gwoździe i ślady użytkowania na drewnie, to charakterystyczne cechy projektów Katrin Arens

meble ze starego drewna

Projektantka jak widać zafascynowana jest fakturą starego drewna. Jej projekty to połączenie prostoty i wyraźne inspiracje rustykalne.

kuchnia

Kuchnia w domu Katrin- drewno, gliniane misy, wiklina i kamienny blat, prostota i piękno

meble z drzewa z odzysku

Jasne wnętrza i prostota mebli tworzą zaskakująco ciepłą przestrzeń

meble z drzewa z odzysku

Dom projektantki i meble jej autorstwa

katrin6981

Proste sprzęty i widok na otwarty ogród w tym wnętrzu czuje się spójność człowieka z naturą

purenaturbegabung51karin

Jak widać meble projektu Katrin Arens są funkcjonalne i tworzą ciepłe wnętrze

łazienka mebl;e ze starego drewna

Łazienka utrzymana w klimacie całego domu

ogród

Huśtawka i meble ogrodowe w domu projektantki

świeczniki ze starych butelek

Trudno uwierzyć, że te oryginalne świeczniki te powstały ze starych butelek

 drewniane zabwaki

Takie proste zabawki rozwijają fantazję dziecka

 

Świeczniki z butelek i inne cudeńka

Katrin Arens oprócz mebli tworzy też inne przedmioty użytkowe, którymi się otacza. Na uwagę zasługują oryginalne świeczniki, które projektantka wykonuje ze starych butelek, odzież szyta ręcznie czy piękne drewniane zabawki.

 

Kilka słów o samym twórcy

Sama projektantka jest niezwykle oryginalną osobowością. Katrin Arens urodziła się w Niemczech, gdzie studiowała ekonomię i grafikę, co jak przyznacie jest niezwykłym zestawieniem. Po studiach wyjechała na stypendium do Włoch i tam zetknęła się z twórczością włoskich rzemieślników,  którzy kultywują tradycyjne techniki obróbki drewna i wyrobu mebli. Niejednokrotnie  są to techniki i metody przekazywane z ojca na syna.  Katrin Arens urzeczona pięknem ich wyrobów postanowiła osiąść w tej części Włoch.  Kupiła stary młyn w którym mieszka i ma pracownie. Jak plotka głosi młyn ten został zbudowany w oparciu o plany samego Leonarda da Vinci. Nic więc dziwnego, ze jest to miejsce magiczne:)

 

Katrin Arens nie jest zwykłą projektantką wnętrz, ona żyje w myśl stworzonej przez siebie szczególnej łączności z naturą.  Sama dostrzegając piękno materiału z którego tworzy nie widzi potrzeby dodatkowego upiększania go.  Zdaje sobie sprawę ze nie każdemu odpowiada to co tworzy Katrin i nie do każdego wnętrza pasują jej projekty. Dla mnie są jednak tak świeże i inspirujące, że postanowiłam się nimi z wami podzielić.

Zdjęcia i informacje o Katrin Arens pochodzą z jej domowej strony.

www.katrinarens-shop.com

www.katrinarens.it

Beata Kubiak

 

Comments are closed.